PHYTORELAX LABORATOIRES Collagen Concentrated Plumping Face Cream, 30 ml

Helps improve the appearance of density along the facial contour

€ 14,49

(€ 483,00 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock from November 02

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 06 November

Ireland: Free standard delivery from € 99,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For mature skin
  • With collagen & hyaluronic acid
  • Helps improve firmness

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Hydrating, 30 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Collagen Concentrated Plumping Face Cream, 30 ml € 14,49 (€ 483,00 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Concentrated Active Facial Serum Anti-wrinkles & Hydrating, 30 ml € 14,49 (€ 483,00 / l)
Total price: € 28,98
Description

The Collagen - Concentrated Plumping Face Cream by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for mature skin. Its formula helps improve skin firmness and counter the loss of tone and elasticity.


It contains collagen and hyaluronic acid, which helps moisturise the skin. With use, the face appears smoother and firmer.

Item no.: HAR-6030109
Content: 30 ml
EAN: 8030976030109
Manufacturer No.: 6030109
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: All Skin Types, Mature Skin
Application: Apply to cleansed facial skin in the morning and massage in gently.
Ingredients (INCI)

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Alcohol, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearat Citrat, Coco Caprylate/Caprate, Dicaprylyl Carbonate, Soluble Collagen, Hexyldecanol, Sodium Hyaluronate, Hexyldecyl Laurate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Lycium Barbarum (Goij) Fruit Extract[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Saccharide Isomerate, Xanthan Gum, Cellulose, Phenoxyethanol, Glyceryl Caprylate, Parfum, Benzoic Acid, Sodium Phytate, Dehydroacetic Acid, Tocopherol (Vitamin E), Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Sodium Citrate, Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Collagen Concentrated Plumping Face Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder